Karİyer İpuçları

KARİYER HEDEFİ

Sürekli gelişen ve dönüşmekte olan dünyada işverenler, nitelikli çalışan bulmaya çok fazla önem vermektedir. Ekibe katılacak kişinin şirkete katacağı değer ve bu doğrultuda kişinin kariyer hedeflerinin örtüşmesi önem arz etmektedir.

Peki kariyer hedefi nedir? Çalışma hayatında neler yapmak istediğiniz, ilerde kendinizi nerede gördüğünüz, kendinize iş hayatınızla ilgili beklentilerinize dair sorduğunuz sorulara verdiğiniz cevaplardır. Hedeflerinizi belirlemede kendinize karşı dürüst olmanız gerekmektedir. Hemen uçmaya çalışmak yerine kanat çırpmayı öğrenmelisiniz.

Kariyer hedefi belirlerken en önemli nokta yapacağınız işi severek yapmanızdır. Bu konuda kendinize karşı dürüst olursanız hem kendinizi geliştirir hem de şirketinizin gelişmesi ve büyümesi noktasında destekçisi olursunuz.

Kariyer basamaklarını tırmanırken seveceğiniz bir işi seçmeniz kesinlikle çok önemlidir. Fakat bu yolda gerçekçi ve ulaşılabilir hedeflerinizin olmasına dikkat etmelisiniz. Herkes kendine güvenir ve daha yüksek mevkilerde, daha iyi şartlarda çalışmayı kendisi için doğru bulur. Ancak; gerçekçi belirlenmemiş kariyer hedefleri ulaşılamadıkça sizi negatif yönde etkiler. Kendinizi geliştirdikçe karşınıza daha iyi fırsatlar çıkacağını bilmeli, sürekli öğrenmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Kendinize gereken değeri vermeli, kendinizi tanımalı, ilgi ve bilgi alanlarınızı belirlemelisiniz.

Ve son olarak başarısızlık motivasyon düşüklüğüne sebep olmamalıdır. Kariyer yolunuzu çizerken yolda öğreneceğiniz her şey kazanımlarınızı oluşturur. Başarısızlık sizi asla durdurmamalı, aksine hatalarınızdan dersler çıkararak daha ileriye gitmenizi sağlamalıdır. Kendiniz olun ve başarısız olmaktan asla korkmayın, başarana dek!

Biliyorum ki başarısız olursam bundan pişmanlık duymayacağım. Pişman olacağım şey denememiş olmamdır.

- Jeff Bezos