Karİyer İpuçları

MÜLAKAT TAVSİYELERİ

Etkili bir iş mülakatı geçirmek için neler yapmalıyız ve nelere dikkat etmeliyiz? Eğer bir iş mülakatına çağrıldıysanız oraya gittiğinizde kesinlikle işvereni etkilemeli ve “neden ben olmayım?” sorusunun cevabını en iyi şekilde göstermelisiniz.

İlk olarak konuşmanız ile beraber görünüşünüz ve hareketleriniz ile değerlendirmeye alınacaksınız. Mülakat sırasında pozitif bir etki bırakmak için mutlaka gülümseyin ve konuşurken göz temasına dikkat edin. Asla başka bir şey ile uğraşmayın ve abartılı olmayacak bir biçimde kendinize güvendiğinizi belli edin.

Daha sonra ise işverenin aklında bulunan sorulara yanıtlar bulabilmelisiniz. Bilgi ve yeteneklerinizi doğru ve etkili biçimde karşı tarafa aktarmalısınız. Ve tabi ki diğer adaylara göre farkındalığınızı ve üstünlüğünüzü ortaya koymalısınız.

Peki sorular gelmeye başladığında neler yapmalıyız? Sorulara net ve açık cevap vermeye önem göstermeliyiz. Bazı sorular sizi ölçmek amacıyla yöneltilebilir, sakin kalmaya ve heyecanınızı kontrol etmeye çalışın. Bilmediğiniz konularda asla motivasyonunuzu düşürmeyin ve konsantrasyonunuzu bozmadan devam edin. Ancak bu konuyu öğrenmek ve araştırmak isteğinizi belli edin.

Küçük bir dipnot; mülakata gireceğiniz şirketi kesinlikle araştırın. Şirketi ve projeleri ile ilgili bilgiler duymak işvereni memnun edecektir.

Kariyer hedeflerinizi planlayın, ilgi ve gelişim alanlarınızı belirleyin. Güçlü yanlarınızla takım arkadaşlarınıza ve şirkete değer katmak için hevesli olduğunuzu hissettirin.

Kariyer yolculuğunuzun ilk adımında bol şanslar…